Chov prasat – Bílovice-Lutotín okres Prostějov

Chov prasat je jedním z nejvýznamnějších odvětví nejen živočišné výroby, ale i celé zemědělské výroby. Využívá se zejména pro produkci masa, dále pro sádlo, kůži, štětiny, kosti, střeva nebo žlázy. Přehled chovatelů a prodejců prasat v lokalitě Bílovice-Lutotín.

1–2 firem z 2 nalezených Filtry

1Zemědělské družstvo Vícov (pobočka Vícov)9 poboček

6.3 km Vícov 200, Vícov Bezdlužná

Zpracování masných výrobků. Chov jatečních a plemenných prasat. Nabídka potravinářské pšenice, sladovnického ječmene, řepky, máku i hořčice.

2Zemědělské družstvo Olšany - Hablov

4.2
★★★★★
★★★★★
(14)
8.4 km Olšany u Prostějova…, Olšany u Prostějova
Dnes už má zavřeno
Bezdlužná

Zemědělské družstvo Olšany - Hablov. katastr se skládá z obcí Olšany u Prostějova, Lutín, Studenec, Třebčín, Žerůvky, Bystročice, Smržice a Dubany na Hané. Celková rozloha orné půdy je 680ha. Družstvo se zabývá zemědělskou prvovýrobou. Rostlinná výroba - obiloviny, řepka, cukrovka. Živočišná výroba…


Chov prasat – další kategorie

Firmy v dalších lokalitách

Obce v lokalitě Prostějov


Chov prasat v lokalitě Bílovice-Lutotín – detailní popis

Prase je domestikovaný savec, který je vyšlechtěný z prasete divokého. Pro chov je ideálním zvířetem, jelikož rychle přibývá na váze a je velmi plodné. Prasnice mívá v průměru 8 až 14 selat. Prasata se chovají v zemědělských zařízeních v tzv. vepřínech. Samci prasat, kteří jsou vykastrovaní, se nazývají vepři. Nevykastrovaní samci se nazývají kanci. Samice prasete je prasnice. Samice, která už rodila, se nazývá svině nebo bachyně. Mládě prasete se nazývá sele

Chov prasat je významný pro produkci vepřového masa a vedlejších produktů, jako jsou kůže, střeva, kosti, droby, štětiny, kejda, suroviny pro farmaceutický průmysl (krev, endokrinní žlázy) a ostatní vedlejší produkty (konfiskáty, výkroje, pohlavní orgány).

Plemena prasat

Jako jiná hospodářská zvířata se prasata dělí podle řady hledisek – podle původu, geografického rozšíření, stupně prošlechtění, užitkovosti a teritoriálního rozšíření. 

Plemena prasat podle využití v hybridizačním programu

Tato plemena patří mezi základní plemena chovaná v České republice. 

  • Mateřská plemena – české bílé ušlechtilé, česká landrase
  • Otcovská plemena – duroc, pietrain, bílé otcovské

Mateřská plemena se vyznačují vynikající reprodukcí, výbornou růstovou schopností, pevnou konstitucí, odolností vůči stresu a klidnějším temperamentem oproti otcovským plemenům. Otcovská plemena jsou charakteristická výbornou jatečnou hodnotou, dobrým zdravím, dobrou růstovou schopností, vysokým podílem libové svaloviny, horší plodností než mateřská plemena a větší citlivostí na stres.