Opuka, opukový kámen – Morava

Opuka se těží převážně v České republice a jedná se o přírodní kámen nažloutlé barvy. Často ji můžete využít na své zahradě, ať už k dekoračním účelům nebo jako stavební materiál. Přehled prodejců opuky v lokalitě Morava.

1–4 firem z 4 nalezených Filtry

1JEFER, spol. s r.o.

4.4
★★★★★
★★★★★
(30)
Brněnská 3862/42, Hodonín
Dnes už má zavřeno

Nabízíme nepřehlédnutelný sortiment přírodního, sekaného, řezaného, štípaného kamene, obkladů, dlažeb, štěrků, drtí, mulčovací kůry a doplňků z kamene. Zaměřujeme naši činnost na maloobchod a velkoobchod s přírodním kamenem, obkladovým kamenem, dlažebním kamenem, zdícím kamenem, kamenem na výstavbu…

2Pírek Dominik

Orlovice 66, Orlovice Bezdlužná

V naší nabídce naleznete pokládku kamene, výstavbu suchých zdí, obklady z kamene a mnoho dalších výrobků z přírodního kamene. Provádíme interiérové i exteriérové stavby z kamene.

3Faldík Tomáš - KAMENY ZLÍN1 pobočka

4.8
★★★★★
★★★★★
(75)
Malenovice, Zlín - Malenovice
Dnes už má zavřeno

Nabízí prodej a realizace nepravidelného, sekaného i řezaného přírodního kamene. Prodej kamene na obklady, dlažby a zdění včetně valounů a drtí. Dále dodávají sochy a květináče, okrasné stromky i zatravňovací dlaždice, neviditelné oblouky, lexan a kamenný koberec.

4Kamenictví ED-MAX1 pobočka

3.9
★★★★★
★★★★★
(4)
Podivínská 1236, Velké Bílovice Bezdlužná

Firma má kořeny z dob, kdy kvalita byla velmi důležitá a tímto se řídíme i dnes. Máme dlouholetou tradici uspokojit požadavky každého zákazníka. Naše firma ED-MAX je garance nejnižší ceny a nejvyšší kvality.


Firmy v dalších lokalitách


Opuka, opukový kámen v lokalitě Morava – detailní popis

Opuka vzniká z nejmenších částic na mořském dně a jedná se o usazenou přírodní horninu (lomový kámen), druh slínovce. Skládá se ze tří částic, a to z křemenného prachu, jílového minerálu a uhličitanu vápenatého. Používá se jako lehce opracovaný stavební kámen.

Využití opuky

  • V zahradách – využívá se ke stavbě opěrných zídek, schodů, kamenných plotů, skalek nebo přístupových cestiček.
  • Kamenné obklady z opuky a dlažby – slouží pro obklady na fasádu a sokly rodinných domů, obklady zdí, stěn, interiérové obložení stěn, obklady na komíny a krby nebo okrasné obklady na pergolu. Využívá se také ke stavbě dlažeb na terasách nebo v zahradách.
  • Stavba domu z opuky – vyzdění domů s opukovými kvádry často kombinované s režnou pálenou cihlou.
  • Dekorace – může sloužit jako dekorativní kámen, k výrobě misek, mýdlenek nebo svícnů.
  • Sochy – dnes se už příliš nevyužívá, ale dříve byla běžným materiálem pro výrobu soch.

Naleziště opuky

Těží se severozápadně od Prahy. Pochází z lomů v okolí Přední Kopaniny. Jedná se o velmi významnou geologickou lokalitu. Opuka se zde těží jako obkladový kámen. Aktuálně vytěžená opuka se používá při opravách pražských památkových staveb.

Vlastnosti opuky

  • Vysoká nasákavost
  • Lehkost a snadná opracovatelnost
  • Schopnost v budovách udržovat zdravé mikroklima
  • Velmi dobrá trvanlivost kamene