Odbahňování vodních toků – Žďár okres Blansko

Zabahněný rybník je takový rybník, který má na dně více jak 20 cm bahna. Tato vysoká vrstva bahna způsobuje zhoršující se kvalitu vody, a proto je nutné přebytečné bahno odstranit. Přehled firem zabývajících se odbahňováním rybníků v lokalitě Žďár.

1–1 firem z 1 nalezených Filtry

1SEDOS stavby a.s.1 pobočka

4.9
★★★★★
★★★★★
(10)
12.7 km Drnovice 326, Drnovice Bezdlužná

Nabídka zemních prací, terénních prací, stavebních a dopravních staveb. Odbahňování rybníků, úpravy a čištění toků.


Odbahňování vodních toků – další kategorie

Firmy v dalších lokalitách

Obce v lokalitě Blansko


Odbahňování vodních toků v lokalitě Žďár – detailní popis

Odbahňování rybníka je technicky náročný a nákladný proces, při kterém dochází k odstranění přebytečného bahna. Vysoká vrstva bahna, více jak 20 cm, způsobuje zpomalení provzdušňování úrodné vrstvy bahna (tzv. aktivního bahna), v bahně se množí parazité s choroboplodnými zárodky, a to vše vede ke zhoršující se kvalitě vody. Velké množství bahna má také negativní vliv na ryby, jelikož dochází k zanášení jejich žaber jemným bahnem. Dalším negativem zabahnění je obtížný výlov. Odbahňování se provádí pouze během letnění nebo zimování. Odbahňují se nejen rybníky k chovu ryb, ale i k rekreaci. 

Důvod zabahnění

Důvodem je větší rychlost přibývání zbytků, jako jsou odumřelé rostliny a živočichové, exkrementy vodních živočichů, minerální a organické látky, zbytky krmiv, než je rychlost jejich rozpadu

Způsoby odbahnění 

  • Odbahnění pomocí těžké techniky – provádí se pomocí bagrů, které bahno vytěží a následně ho nákladní auta odvezou. Zde nastává problém, co s bahnem udělat. Podle zákona je bahno z rybníka odpad, který je potřeba ekologicky zlikvidovat. Ekologická likvidace bahna je finančně nákladná. V místech, kam se těžká technika nedostane, se využívají tažná zvířata nebo lidská síla. 
  • Odbahnění pomocí aplikace bakterií – aplikované bakterie v rybníce dokážou zvýšit obsah půdních bakterií a rozklad bahna v rybníků. Díky bakteriím se úbytek bahna pohybuje v rozmezí 15-30 cm za rok.