Odbahňování vodních toků – Morava

Zabahněný rybník je takový rybník, který má na dně více jak 20 cm bahna. Tato vysoká vrstva bahna způsobuje zhoršující se kvalitu vody, a proto je nutné přebytečné bahno odstranit. Přehled firem zabývajících se odbahňováním rybníků v lokalitě Morava.

1–10 firem z 11 nalezených Filtry

1Ekostavby Brno, a.s.

3.7
★★★★★
★★★★★
(7)
U Svitavy 1077/2, Brno-Černovice Bezdlužná

Revitalizace vodních toků, výstavba vodních nádrží a poldrů. Odbahňování rybníků. Výstavba kanalizací včetně ČOV a vodovodů. Výstavba lesních a polních cest, konstrukce z železobetonu i lomového kamene. Normy ČSN EN ISO 9001:2001, 14001:2005, OHSAS.

2EKO Agrostav a.s.

5.0
★★★★★
★★★★★
(4)
Tovačovská 300, Přerov Bezdlužná

EKO AGROSTAV se zabývá vodovody a kanalizacemi, čistírnami odpadních vod, vodohospodářskými stavbami, průmyslovými stavbami a železobetonovými konstrukcemi.

3Šimáček Vladimír, Mgr.

Firma ZEPAR za použití techniky, kvalifikovaných pracovníků a osvědčené technologie, dokážeme provést práce v různých lokalitách a to v krátkých dodacích lhůtách a za rozumné ceny. Specializuje se na stavební práce v oblasti vodního hospodářství a dopravních staveb.

4K.L.M. v.o.s.

Zaměřujeme se na realizaci vodních a vodohospodářských staveb, výstavbu vodních nádrží. Dále provádíme kamenické práce, zemní práce, terénní úpravy, sanace terénu, odbahňování rybníků a další.

5SEDOS stavby a.s.1 pobočka

4.9
★★★★★
★★★★★
(8)
Drnovice 326, Drnovice Bezdlužná

Nabídka zemních prací, terénních prací, stavebních a dopravních staveb. Odbahňování rybníků, úpravy a čištění toků.

6Agromeli spol. s r.o.

5.0
★★★★★
★★★★★
(3)
Olomoucká 1177/178, Brno-Slatina

Nabízíme výstavbu vodních nádrží, poldrů, odbahňování rybníků i revitalizaci vodních toků. Stavíme dopravní stavby.

7Purum s.r.o. (pobočka Hodonín)14 poboček

5.0
★★★★★
★★★★★
(1)
Sadová 3197/9, Hodonín

Průzkum a sanace ekologických zátěží, horninového prostředí, azbestů i černých skládek. Přeprava a odstraňování odpadů včetně nebezpečných. Pozemní a vodohospodářské stavby i odbahňování rybníků. Provoz a čištění kanalizací.

8Jiří Štefaník

4.3
★★★★★
★★★★★
(1)
Ke Snožku 187, Slavičín, Hrádek na… Bezdlužná

Zemní a výkopové práce, kladení kamenů z lomu, terénních úprav a odbahňování rybníků, čištění toků a příkopů.

9Vrbický Jan - zemní práce, vodohospodářské stavby3 pobočky

Lipová 668/27, Hať
Dnes už má zavřeno

Provádíme zemní práce, vodohospodářské stavby či úpravy a přeložky vodních toků i kanalizační systémy.

10RYBÁŘSTVÍ Rychvald s.r.o.

3.8
★★★★★
★★★★★
(2)
Orlovská 1279 , Rychvald
Dnes už má zavřeno
Bezdlužná

Produkce a distribuce sladkovodních ryb. Nabídka tržních ryb, násad a plůdků. Revitalizace nádrží a vodních toků, realizace zemních prací, odbahňování a stavby rybníků.


Odbahňování vodních toků – další kategorie

Firmy v dalších lokalitách


Odbahňování vodních toků v lokalitě Morava – detailní popis

Odbahňování rybníka je technicky náročný a nákladný proces, při kterém dochází k odstranění přebytečného bahna. Vysoká vrstva bahna, více jak 20 cm, způsobuje zpomalení provzdušňování úrodné vrstvy bahna (tzv. aktivního bahna), v bahně se množí parazité s choroboplodnými zárodky, a to vše vede ke zhoršující se kvalitě vody. Velké množství bahna má také negativní vliv na ryby, jelikož dochází k zanášení jejich žaber jemným bahnem. Dalším negativem zabahnění je obtížný výlov. Odbahňování se provádí pouze během letnění nebo zimování. Odbahňují se nejen rybníky k chovu ryb, ale i k rekreaci. 

Důvod zabahnění

Důvodem je větší rychlost přibývání zbytků, jako jsou odumřelé rostliny a živočichové, exkrementy vodních živočichů, minerální a organické látky, zbytky krmiv, než je rychlost jejich rozpadu

Způsoby odbahnění 

  • Odbahnění pomocí těžké techniky – provádí se pomocí bagrů, které bahno vytěží a následně ho nákladní auta odvezou. Zde nastává problém, co s bahnem udělat. Podle zákona je bahno z rybníka odpad, který je potřeba ekologicky zlikvidovat. Ekologická likvidace bahna je finančně nákladná. V místech, kam se těžká technika nedostane, se využívají tažná zvířata nebo lidská síla. 
  • Odbahnění pomocí aplikace bakterií – aplikované bakterie v rybníce dokážou zvýšit obsah půdních bakterií a rozklad bahna v rybníků. Díky bakteriím se úbytek bahna pohybuje v rozmezí 15-30 cm za rok.