Závěsné kluzáky – Morava

Závěsné kluzáky, neboli rogala, křídla či zastarale deltaplány, jsou bezmotorová maximálně dvoumístná letadla. Dá se s nimi létat z kopce či využívat termické stoupavé proudy a svahové proudění. Firmy zabývající se závěsnými kluzáky v lokalitě Morava.

1–1 firem z 1 nalezených Filtry

1Karel Haman - QUASAR

Vítejte u výrobce závěsných kluzáků značky QUASAR. Nabízíme rogala světových parametrů, která jsou vyvíjena s důrazem na vysokou bezpečnost a maximální výkony. Produkujeme výkonná rogala, pro zkušené piloty. Stačí si vybrat z naší nabídky. Chcete začít létat, zažít vzrušující zážitky, kochat se…


Firmy v dalších lokalitách


Závěsné kluzáky v lokalitě Morava – detailní popis

Závěsné kluzáky jsou bezmotorová letadla jednoduché konstrukce. Skládají se z plachty napnuté přes kostru, která je tvořena ve většině případů kompozitními trubkami a pospojována kováním a ocelovými lanky. S kostrou závěsného kluzáku je pevně spojená řídicí hrazda, díky které může pilot ovládat kluzák. Ke kostře je také připevněn postroj, ve kterém je pilot volně zavěšen. Moderní závěsné kluzáky jsou velmi výkonné a umožňují neuvěřitelně dlouhé lety. K jejich dalším výhodám patří malá náročnost na skladovací prostory, jednoduchá přepravitelnost na střeše auta a nízká pořizovací cena oproti jiným létajícím zařízením. Nevýhodou závěsných kluzáků je velká náročnost na fyzickou kondici pilota, především kvůli přepravě kluzáku na startoviště. Před každým letem je nutné ho rozložit a po letu složit. 

Charakteristika závěsného kluzáku podle vyhlášky č. 108/1997 Sb.

Závěsný kluzák je maximálně dvoumístné bezmotorové letadlo, jehož vzlet se uskutečňuje rozběhem pilota, aerovlekem či navijákem a je řízeno změnou polohy těžiště s možností dodatečného aerodynamického řízení kolem jedné osy, jehož maximální prázdná hmotnost bez upínacího zařízení nepřekračuje 40 kg.

Ovládání závěsného kluzáku

Většina závěsných kluzáků se ovládá změnou polohy těla pilota vůči závěsnému kluzáku. Tento způsob ovládání je pro pilota efektivní a intuitivní. Ovládání závěsného kluzáku ve vzduchu je velmi jednoduché. Pokud chce pilot zatočit doprava, přesune své tělo na hrazdě doprava. Pro zatočení doleva přesune své tělo doleva. Pro naklopení na „čumák“ musí pilot přitáhnout hrazdu k sobě a pro naklopení na „záda“ od sebe.

Výcvik na závěsný kluzák

Výcvik probíhá individuálně pod vedením kvalifikovaných instruktorů.