Astronomie – Morava

Astronomie je jednou z nejstarších věd, jelikož se lidé snaží porozumět vesmíru odpradávna. V dnešní době už běžně používáme technologie, které jsou praktickou aplikací astronomického výzkumu. Přehled astronomických observatoří v lokalitě Morava.

1–3 firem z 3 nalezených Filtry

1ZOO PARK Vyškov, příspěvková organizace

4.5
★★★★★
★★★★★
(6156)
Cukrovarská 424/9, Vyškov
Otevřeno od 9:00
Bezdlužná

Provoz zoologické zahrady ve Vyškově. Součástí zoologické zahrady je hvězdárna, dinopark a hanácký statek.

2Hvězdárna a planetárium Brno1 pobočka

5.0
★★★★★
★★★★★
(14)
Kraví hora 522/2, Brno Bezdlužná

Pořádáme odborné přednášky a programy pro veřejnost. Prohlídky noční oblohy.

3Moravskoslezská hornická společnost ČSVTS, závodní pobočka Hvězdárna a…

4.9
★★★★★
★★★★★
(250)
K Planetáriu 502, Ostrava, Krásné Pole Bezdlužná

Provozujeme hvězdárnu a planetárium pro školy a veřejnost. Pořádáme večerní a noční pozorování dalekohledem na hvězdárně, astronomické kurzy a hudební pořady.


Firmy v dalších lokalitách


Astronomie v lokalitě Morava – detailní popis

Astronomie je přírodní věda zabývající se vesmírem, tedy vším, co co se nachází za hranicemi zemské atmosféry. Její počátky sahají až do starověku.

Odvětví astronomie

Astronomie se během svého dlouhého vývoje rozdělila do několika odvětví. Jednotlivá odvětví se odlišují svými cíli a používanými metodami, přičemž některé spolu vzájemně souvisí a přímo se i podmiňují.  

  • Sférická astronomiepatří k nejstarším odvětvím astronomie. Jedná se o nauku o poloze těles na nebeské sféře. Polohy kosmických objektů a jejich změny v čase a prostoru jsou studovány za pomoci sférických souřadnicových soustav. Znalost sférické astronomie je nepostradatelným předpokladem pro práci v ostatních odvětvích astronomie.
  • Astrometrie věnuje se určování poloh a pohybu kosmických těles. Součástí astrometrie je určování astronomických konstant. Jejím podoborem je geodetická astronomie. 
  • Stelární astronomie – věnuje se složení hvězdného vesmíru, klasifikaci hvězd a studiu systémů, které hvězdy vytvářejí.
  • Teoretická astronomie – jedná se o souhrn matematických metod, kdy se ze zdánlivých pohybů těles určuje jejich dráha v prostoru. Její součástí je nebeská mechanika a astrodynamika. 
  • Praktická astronomie – pracuje s různými metodami a přístroji, které se využívají při uchování souřadnic kosmických těles na nebeské sféře a při určování přesného času.
  • Astrofyzika zabývá se studiem fyzikálních vlastností hmoty ve vesmíru a určuje fyzikální parametry kosmických objektů (jasnost, teplota, struktura, magnetické a elektrické vlastnosti, pohyby těles v radiálním směru). Věnuje se zkoumání fyzikální podstaty a chemického složení kosmických těles a hmot.
  • Kosmologie zkoumá strukturu a vývoj vesmíru v těch nejširších souvislostech. Staví na poznatcích fyziky, zejména z teorie gravitace. 
  • Kosmogonievysvětluje vznik a vývoj kosmických těles včetně jejich soustav na základě astronomických poznatků.